logo kontaktní centrum
vchod do kontaktního centra Vstup do budovy kontaktního centra
v Lidické ulici.
dekorace top

Nemoci spojené s užíváním drog 

Jak se chránit - Desatero pro injekční toxíky

  1. zásadně si drogu nepíchám
    pokud ano, dodržuji následující:
  2. používám zásadně svoji jehlu a stříkačku
  3. nikdy si jehlu ani stříkačku nepůjčuji, protože špinavé jehly a stříkačky mohou obsahovat virus HIV, hepatitidu, syfilis a další infekce
  4. kůži před vpichem dezinfikuji
  5. nepoužívám pochybný či neznámý zdroj tekutiny k rozpuštění drogy
  6. použité injekční jehly a stříkačky pravidelně vyměňuji za sterilní
  7. při pohlavním styku používám kondom
  8. svým chováním zabráním:
    • přenosu viru HIV, způsobujícího nemocí AIDS
    • přenosu viru, způsobujícího virové záněty jater
    • vzniku hnisavých projevů
    • vzniku zánětů žil a "otravě krve"
    • přenosu ostatních pohlavních nemocí
  9. chráním sebe i svého partnera
  10. zásadně si drogu nepíchám

Na začátek stránky

HIV / AIDS

HIV = Humman Imunodeficiency Virus = je virus, který způsobuje ztrátu imunity člověka. Napadá určitou skupinu bílých krvinek, poškozuje jejich funkci a nakonec je zničí úplně. To znamená, že sníží jejich počet, což vede ke ztrátě imunity a ke vzniku onemocnění AIDS.

AIDS = Acquired Immunodeficiendy syndrome = syndrom získaného imunodeficitu. V podstatě se jedná o konečné stadium infekčního onemocnění způsobeného virem HIV, které vede ke ztrátě imunity, tedy obranyschopnosti člověka. Napadený organismus se stává vnímavým k celé řadě dalších infekcí a nádorovým onemocněním.

Virus HIV se přenáší nechráněným pohlavním stykem muž se ženou, muž s mužem, žena se ženou. Dále pak krevní cestou, injekčním užíváním drogy, hlavně společným používáním jehel, injekčních stříkaček a roztoku drogy. Z infikované matky na plod, v době těhotenství, při porodu nebo kojením.

Příznaky HIV nejsou nápadné, tělo vypadá zdravě.

Příznaky AIDS se projevují ztrátou váhy, ztrátou chuti k jídlu, pleť je popelavá, objevují se bolesti hlavy, noční pocení, průjem, zkrácení dechu, drobné vřídky v obličeji.

I když jsi HIV pozitivní, nemusí se u tebe nikdy rozvinout onemocnění AIDS v plné míře. Do konce života můžeš být „pouze“ HIV pozitivní. AIDS však vždy končí smrtí. Člověk zemře většinou na nějakou nemoc, tělo není schopno se bránit (zápal plic, rakovina atd...)

Prevence: dodržovat osobní hygienu, nesdílet zubní kartáček ani holení, při sexu používat kondom, používat pouze sterilní injekční náčiní, nepřicházet do styku s krví, spermatem nebo poševním sekretem nakaženého.

Na začátek stránky

Hepatitida typu A

Hepatitida, nebo-li žloutenka typu A je nazývána jako „nemoc špinavých rukou“. Jde o onemocnění jater, virus se množí v jaterních buňkách a způsobuje jejich zánět. Žloutenka je infekční. Přenáší se neumytýma rukama, použitím stejného nádobí jako nakažený, dojídáním jídla po nakaženém, krví (jehlou) a análním nebo orálním kontaktem. Inkubační doba je 2 až 7 týdnů a již během 1 - 2 týdnů před tím, než se objeví první příznaky, může člověk infikovat další osoby. Infekci lze předcházet očkováním.

Prevence: hygiena (mýt si ruce před jídlem, po použití WC...), používat pouze vlastní hygienické potřeby, v případě pochybností o nezávadnosti pitné vody používat vodu převařenou nebo kupovanou, dobře omývat ovoce a zeleninu, při sexu používat vždy kondom. Nejúčinnější ochranou je včasné očkování!

Na začátek stránky

Hepatitida typu B

Žloutenka typu B, je nazývána jako „jehlová“. Jde o onemocnění způsobené virem, který napadá játra a způsobuje zánět zvaný hepatitida. Hepatitida B má příznaky podobné chřipce, slabost, celková únava, bolesti kloubů, nechutenství, nevolnost, žluté zabarvení pokožky a očního bělma. Také se objevuje tmavá moč a světlá stolice, vyrážka. Hepatitida B je záludní tím, že typické příznaky má pouze třetina nemocných dospělých. Po 2 - 3 týdnech se člověk může cítit v pořádku a po nějaké době se hepatitida může objevit prudší a vážnější! Akutní onemocnění způsobuje zánět jater, zvracení a vzácně smrt. Chronická hepatitida B může nakonec způsobit jaterní cirhózu.

Prevence : ochrana před kontaktem s krví a tělesnými sekrety (sliny, sperma, poševní sekret), chráněný pohlavní styk. Nejúčinnější ochranou je včasné očkování!

Prevence pro injekční uživatele drog: Nikdy nesdílej s nikým jehly, stříkačky, tampóny, vodu ani lžičku. Používej své vlastní nádobíčko. Každý člověk, který má chronickou hepatitidu B, je stále infekční - může tě nakazit!

Na začátek stránky

Hepatitida typu C

Žloutenka typu C, je často nazývána jako „feťácká“. Jedná se o nebezpečnou chorobu, která má pomalou progresi. Než se zánět jater rozvine do podoby, která by člověka ohrožovala na životě, mohou uplynout i desítky let. Příznaky zpočátku vypadají jako běžné nachlazení, ale později se objeví zvracení, nechutenství, tmavá moč, světlá stolice... Způsob nákazy je i zaschlou krví, poraněním o kontaminovanou odhozenou stříkačku, pohlavním stykem, společným užíváním hygienických potřeb, z matky na plod.

Prevence: ochrana před kontaktem s krví a tělesnými sekrety nemocných, zamezit kontaktu i se zaschlou krví, chráněný pohlavní styk, používání sterilních hygienických potřeb.

Prevence pro injekční uživatele drog: Nikdy nesdílej s nikým jehly, stříkačky, tampóny, vodu ani lžičku. Používej své vlastní nádobíčko. Před aplikací očisti místo vpichu sterilním (nepoužitým) tampónem. Sex provozuj výhradně s kondomem!

Na začátek stránky

Absces

Jedná se o ohraničený hnisavý zánět tkáně. U toxikomanů většinou v místě aplikace drogy (vpichu). Projevuje se nápadným začervenáním postiženého místa. Později nastává zduření postiženého místa (vytvoření boule) a vytvoření hnisu uvnitř ložiska zánětu. V dalších fázích zánětu může absces přerůst ve flegmónu anebo může dojít k samovolnému výronu hnisu.

Prevence pro nitrožilní uživatele drog: místo vpichu očisti alkoholovým tampónem - jen jednou a jedním tahem. Na zastavení krvácení nepoužívat lihový tampón.

Na začátek stránky

Flegmóna

Prudký, postupující zánět. Neohraničené hnisání, které se jazykovitě šíří po končetině. Dochází k rozpadu postižených tkání. Flegmóna vzniká aplikací na nedezinfikované místo a aplikací nesterilní jehlou. Projevuje se jazykovitým zčervenáním kůže. Vzniká bolestivý otok a s postiženou končetinou se nedá hýbat. Teplota je zvýšená. Hrozí odumření končetiny a její amputace, ohrožení organismu a celková infekce.

Prevence pro nitrožilní uživatele drog: místo vpichu očisti alkoholovým tampónem, a to jen jednou a jedním tahem. Na zastavení krvácení nepoužívej stejný tampón.

Na začátek stránky

Kapavka

Patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné nemoci světa. Onemocnění má obvykle charakter hnisavého zánětu sliznic vylučovacích a pohlavních orgánů, někdy také může zasáhnout konečník, hltan, nebo spojivky v očích. Projevuje se nepříjemným pocitem při močení, pálením, svěděním, mírným hnisavým výtokem (objevuje se 2-10 dní po infekci). Bakterie kapavky se přenáší teplými tělesnými tekutinami (ejakulát, poševní sekret), po nákaze (2-5 dní) dojde k akutnímu zánětu močové trubice. U žen je to prudký zánět pochvy a děložního hrdla či zánět konečníku. Kapavka se léčí antibiotiky. Pokud se neléčí, přejde do chronické formy a může způsobit neplodnost!

Prevence: chráněný pohlavní styk.

Na začátek stránky

Syfilis (příjice, lues)

Jedná se o pohlavně přenosnou infekci, jejímž původem je bakterie. Nositelem je obvykle osoba v raném stádiu choroby, která jej přenáší pohlavním stykem. Poměrně častá je i infekce plodu během těhotenství nebo při kojení, přenos krví a dotykem je výjimečný, nicméně možný. Prvotní, vstupní stádium se vyznačuje tvorbou vředovité ztvrdliny, zpravidla v oblasti genitálií. Objeví se malý vřídek až 4 týdny po nákaze, má ohraničený okraj, je nebolestivý, má lesklý povrch, po určitém čase samovolně zmizí. Ve druhém stádiu, zpravidla po několika měsících, se objeví vyrážky nejasného původu, kůže je mokvavá. Může se projevit malátnost, únava, nechutenství a bolesti hlavy. V této fázi se může bakterie přenést příborem, polibkem i cigaretou. V druhém studiu je syfilis nejnakažlivější!!! Ve třetí fázi dochází k postižení centrální nervové soustavy, objevují se poruchy chůze, koordinace pohybů, rozvrat duševního života a oběhového systému. Syfilis se léčí antibiotiky. U neléčených pacientů vznikají velmi těžké stavy spojené se slepotou, ochrnutím, šílenstvím a smrtí!

Prevence: chráněný pohlavní styk, vyhnout se rizikovým faktorům.

Na začátek stránky

Trichomoniáza

Jedná se o sexuálně přenosnou nemoc způsobenou prvokem bičenkou poševní. U žen se může projevit poševním výtokem, který je většinou hojný, řídký, zpěněný a žlutavě nebo zelenožlutě zabarven. Mimo to způsobuje zduření a zrudnutí poševního vchodu a jahodové zabarvení poševní sliznice. U mužů je projev nemoci obecně mírnější či bez příznaků. Případný projev může postihovat prostatu, semenné váčky a močovou trubici. U obou pohlaví se pak mohou objevovat potíže při močení. V případě neléčení přejde nemoc do chronické fáze, při které jednotlivé symptomy odezní, avšak infikovaná osoba je i nadále infekční. Nemoc usnadňuje průnik HIV infekci.

Prevence: chráněný pohlavní styk, používání vlastních hygienických potřeb.

Na začátek stránky

Kondylomata

Kondylomata, česky genitální bradavice je infekční virové onemocnění přenášené pohlavním stykem. Nebezpečí přenosu je značné při vaginálním i análním sexu, při orálním sexu se riziko nákazy snižuje. Kondylomata vypadají jako bradavice, kterým vyhovuje vlhké prostředí. Zpočátku se jedná o červené papulky, pak květákovité útvary s povrchem bradavčitého vzhledu, měkké. Při dotyku snadno krvácejí, tlakem mohou erodovat a mokvat. Inkubační doba je poměrně dlouhá, 1 - 8 měsíců.

Prevence: běžná osobní hygiena po styku, chráněný sex a pokud možno udržení dobrého imunitního stavu organismu.

Na začátek stránky

Genitální opar

Jedná se o virové infekční onemocnění. Dochází k výsevu puchýřků a následnému vzniku vřídků v okolí pohlavních orgánů a konečníku. Vřídky jsou velmi bolestivé, někdy doprovázené slabostí či nevolností. U mužů zasahují zevní pohlavní orgány, u žen může být opar zavlečen až do močové trubice. Při opakovaném výskytu jsou příznaky podobné, jen slabší a trvají kratší dobu. Virus oparu už z těla nositele nikdy neodejde. Alespoň při prvním výskytu genitálního oparu je nutné lékařské vyšetření.

Na začátek stránky

Měkký vřed

Jedná se o sexuálně přenosnou nemoc, jejímž původem je bakterie. Projevuje se často mnohočetnými vřídky v oblasti genitálu. V případě neléčení nemoci dochází ke spojování vřídků ve velká ložiska a přenosu infekce do mízních uzlin v oblasti třísel, jejich následnému zduření, prasknutí a vytvoření píštěle, z níž vytéká žlutozelený hnis s příměsí krve. Nemoc je přenosná pouze pohlavním stykem.

Na začátek stránky

Veš muňka

Infekci tzv. filckami řadíme mezi sexuálně přenosné choroby, protože se šíří pohlavním stykem. Muňka je světle zbarvený živočich, který se vyskytuje na ochlupených místech většinou kolem genitálu. Po pokousání muňkami dochází k svědivé vyrážce, kůže lehce krvácí, objevují se strupy nebo ekzémy. Vznikají až několik centimetrů velké namodralé skvrny na kůži v důsledku působení enzymu, který má parazit ve slinách.

Validator XHTML 1.0 Strict O.K. Ověřit CSS!
webmaster: v.matys@grumpa.net
https://www.grumpa.net/